Research Highlights Magazine

Civil Engineering Deparment's Research Highlights Magazine is published.

Research Highlights in Civil Engineering

Our second graduates from Undergraduate Program

Second graduates received their Undergradute degrees in a ceremony held on July 14, 17. We congratulate them and wish all the best for their future life and career.

You can find more details and photos here.

STAJ DUYURUSU

2016- 2017 AKADEMİK YILI YAZ DÖNEMİNDE STAJ YAPACAK OLAN ÖĞRENCİLERİN 16/06/2017 TARİHİNDE 09:00 VE 17:00 SAATLERİ ARASINDA KÜTÜPHANE GÖSTERİ MERKEZİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ NE KATILMASI GEREKMEKTEDİR.

PDF #1
PDF #2

STAJ DUYURUSU #1

Bölümümüz öğrencileri başvuru formunda belirttikleri süreler kadar aynı firmada/kuruluşta/kurumda ve tek seferde staj yapacaklardır.

Öğrenciler her bir staj dersi için bir dönemde ancak bir kez staj iptali talebinde bulunabilir. (öğrenci iptal edilen stajının yerine yeni bir staj talebinde bulunabilir.)

Öğrencinin staj iptal talebinin Dekanlık tarafından kabul edilebilmesi için; öğrencinin iptal gerekçesini belirten ve Bölüm staj koordinatörü tarafından onaylanmış olan dilekçesi ile ayrıca firmadan/kuruluştan/kurumdan stajının iptal edildiğine ilişkin alınmış olan yazının, staja başlama tarihinden itibaren en geç bir hafta içerisinde Bölüme verilmesi gerekmektedir. Aksi durumda iptal talebi Dekanlık tarafından kabul edilmeyecektir.

STAJ DUYURUSU #2

Staj eğitimine tabi olan ve staj eğitimlerini Kanunda belirtilen işletmelerde yaparken ücret alan öğrenciler, staj yaptığı işletmelere ait bilgilerin yer aldığı formu doldurularak, Bölüme teslim edilmesi gerekmektedir. İşletmeden ücret almayan öğrenciler ile kamu kurum ve kuruluşları kapsam dışında olduğundan, kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapan öğrenciler için form doldurulmayacaktır.
FORM

BAŞSAĞLIĞI

Bölümümüz doktora öğrencisi

HÜSEYİN BURAK EKMEKÇİ'yi

19.10.2016 tarihinde kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

İnşaat Mühendisliği Bölüm BaşkanlığıStaj bilgilendirme:

Staj Evrakları 20 ve 21 Ekim tarihlerinde D-108 numaralı odaya imza karşılığı bırakılacaktır.

Staj Evrakları aşağıdakileri içerir:

 • Staj Defteri
 • Staj Sonuç Raporu (Summer Practice Report)
 • Staj Değerlendirme Formu (resimli olarak Staj Sonuç Raporunun ilk sayfasına eklenecektir.)

 • ****Staj Evrakları belirtilen tarihte ve eksiksiz getirilmelidir.

  ÖNEMLİ:

  Staj yaptığınız iş yeri tarafından doldurulmuş olan Staj Başarı Belgesi 'nin ise kapalı ve mühürlü zarfta, Bölüm Staj Koordinatörlüğüne en geç 21 Ekim 2016 gününe kadar ulaştırılması gerekmektedir.

  Alan secimi

  Alan secim sonuclari :

  Uzmanlik Alan secim sonuclari

  Our first graduates from Undergraduate Program

  First graduates received their Undergradute degrees in a ceremony held on June 30, 2016. We congratulate them and wish all the best for their future life and career.

  You can find more details and photos here.

  2015-2016 Fall Term Make-up Exam Dates

  Undergraduate Courses

  Graduate Courses


  Branch Selection for the 4th Year Students

  Results of the branch selections for 4th year undergraduate students can be found here. Professor assignments for CE 402 will be announced soon.


  Summer Practice - Regulations and Documents

  Regulations and documents for summer practice are published at the Summer Practice page.


  Graduate Scholarship Program for International Students

  The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TüBİTAK) grants scholarships for international students seeking to pursue a graduate degree in Turkey in the fields of Natural Sciences, Engineering and Technological Sciences, Medical Sciences, Agricultural Sciences, Social Sciences and Humanities. Visit http://www.tubitak.gov.tr/en/announcements/graduate-scholarship-program-for-international-students for details.


  Faculty Member Positions Available for Foreign Nationals

  The Civil Engineering Department of IYTE invites applications from foreign nationals for faculty positions in Geotechnical and Transportation area. Please contact with Professor Gökmen Tayfur at gokmentayfur@iyte.edu.tr for further details.


  New Impact Testing Facility

  New Impact Testing Facility at the Structural Laboratory of Izmir Institute of Technology is finally up and running! The test setup is designed to test reinforced concrete slabs under impacts of free falling drop-weights. Accompanying the test setup, a high-speed data acquisition system and a high-speed camera helps to capture displacements, accelerations, support reactions and strains on reinforcing bars.

  Test setup was built with the funding received from the European Community's Seventh Framework Programme [FP7/2007-2013] under grant agreement n° 211092 (Project RCImpact).

  Below are videos of some impact tests recorded with a high-speed camera.